روغن و روان کننده کمپروسور کولر گازی

کد خبر: 412    تاریخ: جمعه، ۲۹ دي ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۴۶:۳۵    بازدید: 1227

روغن کمپروسور یک بخش ضروری در کمپروسور کولر گازی است، که کمپروسور کولر گازی برای فشرده سازی مبرد از آن استفاده میکند. وجود روغن سه علت اساسی دارد. روغن برای روان کنندگی، حذف گرما و آب بندی استفاده می شود. خنک کنندگی در کمپروسور روتاری به دلیل متراکم مسازی گاز مبرد با حرارت بالا نیاز است. قسمت آب بندی پیستون  در سیلندر نیز باید خنک شود.

بطور مشابه  کمپروسور روتاری در کولر گازی برای روان شدن حرکت سیلندر در موتور کولر گازی نیاز به روانکاری دارد. گرمای اضافی کمپروسور کولر گازی باید در طول عملیات آن توسط روان کننده حذف شود.

روغن و روان کننده کمپروسور کولر گازی

خواص روغن کمپروسور کولر گازی

- چسبناکی (Viscosity)

چسبناکی میزان ضخامت روغن است که مقاومت لازم در برابر فشار برش را به ما می دهد. یکی از واحدهای اندازه گیری چسبناکی   SSU یا Saybolt Seconds Universal است. این کار با قرار دادن نمونه روغن در تجهیزات استاندارد در دمای ثابت با یک سوراخ استاندارد و اجازه  عبور جریان در آن انجام می شود. زمان مورد نیاز برای عبور جریان ثبت می شود. هر چه میزان چسبناکی بالاتر باشد، روغن ضخیم تر است و جریان آن کندتر است.

واحد اندازه گیری چسبناکی، پوییز نامیده می شود. چسبناکی اکثر روغن های اندازه گیری شده کمتر از 1 واحد است و از این رو مقیاس کوچکتر به نام سانتی پوییز یا 1/100 م واحد است.

به طور کلی، کمپرسور بزرگتر کولر گازی با شکاف و قطعات بیشتر، نیاز به روغن ضخیم تر برای عملکرد موثرتر تجهیزات دارد.

 

- پایداری شیمیایی

هنگام استفاده از روغن، همیشه تولید کنندگان کمپرسور کولر گازی توصیه می کنند روغن کمپرسور کولر گازی مانند برخی روغن ها ممکن است با مبرد مورد استفاده در کولر گازی واکنش نشان دهد. اگر واکنش شیمیایی رخ دهد، لجن، کربن و اسیدها ممکن است شکل بگیرند که بر عملکرد و عمر کمپرسور تاثیر می گذارد.

 

- پایداری ضد الکتریکی و ضد رطوبتی

چونکه روغن مورد استفاده در کمپرسور  کولر گازی معمولا در تماس با کویل موتور کولر گازی است، مهم است که قدرت ضد الکتریک خوب داشته باشد. قدرت ضد الکتریکی بالاتر، بهتر است عایق الکتریکی برای روغن است.

اکثر روغن ها میزان خاصی از رطوبت و آب را از بین می برند و باعث می شود که آنها کیفیت خودشان را از دست بدهند. هنگامی که آب در مبرد وجود داشته باشد، یخ هنگامی تشکیل خواهد شد که درجه حرارت کمتر از صفر درجه سانتیگراد باشد و موجب بروز مشکل برای شیر توسعه کولر گازی می شود.

پوشش مسی ممکن است با وجود مبرد، روغن و رطوبت در سیستم ایجاد شود. رطوبت در روغن نیز موجب می شود قدرت دی الکتریک روغن کولر گازی به طور قابل توجهی کاهش یابد زیرا آب یک رسانای خوب است. از این رو، در صورت امکان، سعی کنید میزان رطوبت را در تماس با روغن کاهش دهید.

 

- انواع روغن کمپرسورها و مبردهای کولر گازی

دو دسته روغن معمولا در کمپرسورها استفاده می شود: روغن های معدنی یا مصنوعی.

یک نوع روغن معدنی (MO) به نام نافوتنیک به طور معمول استفاده می شود. روغن های مصنوعی مانند گلیکول ها، استرها و آلکیل بنزن ها (AB) برای مدت زمان طولانی بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

مبرد های CFC مانند R12، R13، R113، R114 و R115 از روغن های معدنی یا آلکیل بنز به عنوان روان کننده ها استفاده می کنند. به طور مشابه، مبرد های HCFC مانند R22، R123، R401A و R409A همچنین از این روان کننده ها در طراحی استفاده می کنند.

در سال های اخیر استفاده از مبرد CFC و HCFC به علت خواص ناسازگار با لایه اوزون، از بین رفت. استفاده از مبرد جدید HFC مانند  R23، R32، R134a، R407A، R407C و R410A در تجهیزات کولر گازی و یخچال ها افزایش یافته است. این مبرد جدید از پلیول استرها یا POE به عنوان روان کننده استفاده می کنند.

یک مشکل POE این است که رطوبت را چند برابر بیشتر نسبت به روغنهای معدنی جذب می کند. از این رو هنگام استفاده از این روغن، برای کاهش تماس این روغن با اتمسفر باید از روش های مناسبی استفاده شود.یکی از روش ها استفاده از مخزن فلزی به جای مخزن پلاستیکی برای جلوگیری از ورود رطوبت به مخزن می باشد.

 

- احتیاط

هنگام تعمیر و نگهداری کمپرسور، همیشه با سازندگان کمپرسور مشورت کنید تا نوع و مقدار روغن را که می توانید برای آن مبرد خاص استفاده کنید پیدا کنید.// تهیه شده در فروشگاه کولر گازی بانه

 

 

 

مطالبی که شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

توان مصرفی برق کولر گازی 18000

توان مصرفی برق کولر گازی 12000

توان مصرفی برق کولر گازی 30000

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

کولر گازی هیتاچی

رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip