مقایسه مبردهای استفاده شده در کولر گازی و یخچال ها

کد خبر: 410    تاریخ: دوشنبه، ۱۸ دي ۱۳۹۶ - ساعت ۰۰:۲۲:۴۸    بازدید: 361

در حالی که در دهه 1990 استفاده از یخچال ها و کولرهای گازی رشد می کرد، ما درباره مبردها (یا کلروفلوئوروکربن ها - CFC) و تاثیر آنها در از بین رفتن لایه اوزون صحبت زیادی می شد. صحبتها در مورد اینکه تمام مبرد هایی باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شوند، بیشتر مطرح می شد. اما با گذشت زمان، فکر کردن در مورد اینکه آیا یخچال، فریزر یا کولر گازی که قرار است خریداری شود، دارای مبردی است که با محیط زیست سازگار است یا نه جدی تر دنبال شد. حال تقریبا تولید و استفاده از مبردهای مخرب محیط زیست پایان یافته و در حال حاضر تنها مبردهای گازی سازگار با محیط زیست استفاده می شود. اما آیا این موضوع حقیقت دارد ؟ آیا ما واقعا اهمیت می دهیم؟ در این مقاله، ما در مورد مبردهای مختلفی که در کولر گازی ها، یخچال ها و فریزر ها استفده می شود بحث خواهیم کرد. این مقاله به کوشش تیم فروشگاه کولر گازی بانه تهیه شده است.

مقایسه مبردهای استفاده شده در کولر گازی و یخچال ها

موضوعاتی که ما درمورد آن بحث خواهیم کرد:

- مبرد گازی چیست؟

- مبردهای های قدیمی و مبردهای جدید

- نتیجه گیری

 

مبرد گازی چیست؟

یک مبرد مایعی است که در کولر گازی، یخچال و فریزر استفاده می شود، و گرما را از داخل فضای  یخچال، فریزر یا اتاق (در مورد کولر گازی ها) می گیرد و گرما را به محیط خارج انتقال می دهد. یک مبرد دائما در حال تغییر حالت از مایع به گاز (با جذب گرما)  و حالت گاز به مایع (زمانی که یک کمپرسور آن را فشرده و متراکم می کند). انتخاب مبرد مناسبی بر اساس خواص ترمودینامیکی مناسب، ضد فرسایشی بودن و ایمنی (غیر سمی و غیر قابل اشتعال بودن) تعیین شده است. اگر چه بسیاری از مایعات را می توان به عنوان مبرد استفاده کرد، اما در قرن بیستم، CFC ها محبوب ترین  نوع مبرد شناخته شد.

 

مبردهای های قدیمی و مبردهای جدید

متداول ترین مبردی که در گذشته استفاده می شد یک CFC بود، که معمولا به نام فریون نامیده می شود. فریون یک نام تجاری برای مبرد "R-12" بود که توسط دیوپوت نام گذاری شد. در دهه 1990 و 2000، CFs  ها با HCFC ها (hydrochlorofluorocarbon) جایگزین شدند و شایع ترین آنها R-22 بود  هم اکنون نیز تا حدودی استفاده می شود. 50-60٪ از کولر گازی در ایران هنوز (در سال 2016) از HCFC ها استفاده می کنند. اگرچه، HCFC ها تا حدودی کافی بهتر از CFC ها هستند ، اما بخاطر داشتن کلروین باز هم برای محیط زیست مضر هستند. طبق برنامه های صورت گرفته، استفاده از HCFC ها باید تا سال 2030 از کشور حذف شود.

برای حذف کلروین از مبرد، تولید کنندگان یک مبرد دیگر را به نام HFC  یا Hydro Fluro Carbons) ) را ایجاد کردند. اگر چه آنها باعث گرم شدن کره زمین می شوند، اما نسبت به HCFC ها بهتر هستند زیرا آنها لایه اوزون را تخریب نمی کنند. شایعترین HFC  مورد استفاده شده در کولر گازی R-410A است. این مبرد در بحث عدم تخریب لایه اوزون و راندمان انرژی بهتر از R-22 عمل می کند، اما هنوز هم باعث گرم شدن کره زمین می شود. چندین HFC که معمولا استفاده می شوند عبارتند از R-32 در کولرهای گازی و R-134A در یخچال ها و فریزرها. حدود 20 تا 30 درصد از کولر گازی در ایران از HFC استفاده می کنند.     R-32  از نظر گرم شدن کره زمین بهتر از R-410A عمل می کند، اما آن هم هنوز از خانواده HFC است.

 

بهترین مبرد دوست دار طبیعت که در بازار ایران در دسترس هستند، در حال حاضر R-290 و R-600A هستند. آنها HC و یا هیدروکربن ها هستند، و نام شیمیایی آنها "پروپان" برای R-290 و "ایزوبوتان" برای R-600A مبی باشد. آنها هالوژن کاملا آزادی هستند، هیچ خطری برای لایه اوزون ندارند و از لحاظ گرم شدن زمین کمترین میزان را دارند. آنها همچنین دارای کارآیی انرژی بالایی هستند اما به دلیل وجود هیدروکربن ها بسیار قابل اشتعال هستند. اما این نوع مبردها برترین مبرد موجود در بازار هستند که کمترین آسیب ممکن را برای طبیعت دارند. تولید کنندگانی که از این مبرد ها برای تولیدات خود استفاده می کنند، ادعا می کنند که استفاده از این مبرد ها بسیار دقت کرده اند و لوازم آنها کاملا بی خطر هستند. در واقع، اکثر یخچال ها و فریزر ها  در بازار ایران در حال حاضر از مبرد R-600A استفاده می کنند و تا کنون هیچ حادثه ای بابت استفاده از این وسایل گزارش نشده ،  بنابراین ما می توانیم به راحتی باور کنیم که آنها ایمن هستند.

جدول زیر درمورد میزان گرم کنندگی زمین مبردها است:

نوع مبرد

پتانسیل گرم کنندگی

پتانسیل تخریب لایه اوزون

R-22

1810

متوسط

R-410A

2088

خطری ندارد

R-32

675

خطری ندارد

R-134A

1430

خطری ندارد

R-290

3

خطری ندارد

R-600A

3

خطری ندارد

 

 

نتیجه گیری

اگر شما کسی هستید که در مورد بهره وری انرژی و میزان گرم شدن زمین نگران هستید، برای خرید کولر گازی به سراغ کولرهای گازی با مبرد R-290 و برای خرید یخچال به سراغ یخچال هایی با مبرد R-600A بروید. هر چه برای خرید بیشتر آنها انتخاب شود، سازندگان بیشتر شروع به استفاده از آنها در لوازم خانگی خود خواهند کرد. امیدواریم با استانداردهای سختگیرانه و پیشرفت های جدید در فناوری، بتوانیم در آینده از مبردهای بهتری استفاده کنیم.// تهیه شده در فروشگاه کولر گازی بانه

 

 

 

 

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

توان مصرفی برق کولر گازی 18000

توان مصرفی برق کولر گازی 12000

توان مصرفی برق کولر گازی 30000

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

کولر گازی هیتاچی

رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip