چرا کولر گازی خنک نمی کند؟

کد خبر: 373    تاریخ: يكشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۳:۴۴:۴۷    بازدید: 3882

- چرا "کولر گازی" خنک نمی کند؟

- دلایلی که کولر گازی خنک نمی کند؟

- چرا کولر گازی باد گرم می زند؟

- به چه دلایلی کولر گازی خنک کنندگی مورد انتظار را ندارد؟

ما هر وسیله ای را که خرید می کنیم انتظار داریم بهره وری خوبی داشته باشد. انتظاری که ما از یک کولر گازی داریم این است که باید خنک کنندگی خوبی داشته باشد. سریع تر یا کندترفرقی ندارد، اما باید به خوبی محیط راخنک کند و به درجه  مطلوب و مورد پسند برساند. هنگامی که این امر رخ نمی دهد، گویی ما از کولر گازی بهره وری را دریافت نمی کنیم و می خواهیم آن را جایگزین کنیم. اما این موضوع سوالات متفاوتی را در ذهن انسان بوجود می آورد مانند: “چرا کولر گازی من تا چند ماه پیش خنک می کرد ولی  الان به خوبی خنک نمی کند؟”،   “من یک کولر گازی جدید خریدم اما چرا خنک کنندگی آن خوب نیست؟”  یا “این کولر گازی چند سالی است که به خوبی کار می کند اما در حال حاضر ناکارآمد است.”  برای این مشکل دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد، که بعضی از آنها می توانند خطاهای فنی باشند. در این مقاله ما سعی خواهیم کرد برخی از دلایل را توضیح دهیم که ممکن است جزو خطای فنی کولر گازی نباشد.

چرا کولر گازی خنک نمی کند؟

 

موضوعات این مقاله:

- تابش مستقیم نور خورشید به کمپرسور کولر گازی

- ظرفیت پایین کولر گازی نسبت به اندازه اتاق

- عمر بالای کولر گازی

- عدم سرویس مرتب کولر گازی

- نتیجه گیری

 

تابش مستقیم نور خورشید به کمپروسور کولر گازی

یکی از شکایات رایج مردم در اوج تابستان این است که کولر گازی خوب خنک نمی کند یا کمپرسور کار نمی کند. بدون شک در هنگام نصب کولر گازی، مردم متوجه نمی شوند که واحد خارجی (کمپروسور) در کولرهای گازی اسپیلت و یا قسمت خارجی کولر گازی در کولر گازی پنجره ای در معرض تابش مستقیم نور خورشید هستند. برای تمام کولر گازی ها درجه حرارت بهینه ای تعریف شده  (دمای محیط اطراف) که می توانند در آن دما کارایی موثر را داشته باشد. اگر دمای محیط نسبت به دمای بهینه افزایش یابد، کارایی سیستم کولر گازی کاهش می یابد و حتی می تواند به مرحله ای برسد که کمپرسور به طور کامل متوقف شود. در کارایی پایین تر، کولر گازی می تواند برق بیشتری را نسبت به آنچه روی لیبل دستگاه ذکر شده است مصرف کند. به طور معمول اعداد روی لیبل در شرایط آزمایشی کارخانه بدست آمده است.

 

چرا این اتفاق می افتد؟

این اتفاق می افتد زیرا کار کولر گازی  گرفتن گرما از داخل اتاق و انتقال آن به محیط خارج می شود. اما اگر گرما در خارج از خانه خیلی بالا باشد، کولر گازی قادر نخواهد بود به درستی کار خود را انجام دهد. کولر گازی ها طوری طراحی شده اند که در یک درجه حرارت بهینه، به خوبی کار کنند و در دمای بالاتر از آن، کولر گازی کار را متوقف کند.

دمای مطلوب چقدر است؟ برای اکثر کولر گازی ها حدود 46-48 درجه است. بالاتر از آن آنها ممکن است کولر گازی اثر بخشی کمتری داشته باشد یا حتی ممکن است کار را متوقف کنند. این روزها برخی برند ها دارای مدل هایی هستند که می توانند تا 52 یا 54 درجه کارایی خوبی داشته باشند.(مانند کولر گازی اجنرال موتور اسکرول)

راه حل: بهترین کاری است که می توانید انجام دهید این است که کمپروسور کولر گازی به گونه ای نصب شود که آن در معرض آفتاب مستقیم قرار نگیرد یا در جایی که گرمای زیادی وجود دارد، نصب نشود. این کار فقط لازم نیست در شهرهایی که دما خیلی بالا می رود انجام شود بلکه همیشه بهتر است اینگونه رفتار شود. اگر کولر گازی در جای گرمی قرار بگیرد، احتمال وزش باد گرم و یا حتی توقف کولر گازی وجود داشته باشد. همچنین می توان یک کولر گازی با دمای بهینه در جایی که درجه حرارت بالا می رود استفاده شود که فقط نیاز به یک محلی برای نصب کمپروسور است که درجه حرارت محیط کم باشد. حتی برای رسیدن به دمای پایین تر می توان گیاهانی رادر اطراف کمپروسور کولر گازی قرار داد  یا گاها روی آن آب ریخت (اگر چه می تواند کاری زحمت آور باشد) و یا با هر ایده خلاقانه دیگری به دست آورد.

 

ظرفیت پایین کولر گازی نسبت به اندازه اتاق

یکی از اشتباهات رایج مردم این است که آنها کولر گازی را براساس بودجه خود خریداری می کنند نه بر اساس نیاز اتاق. یک کولر گازی کوچک در یک اتاق بزرگ، همیشه در اوج تابستان توانایی خنک کردن کولر گازی را ندارد. قوانین ذکر شده (ظرفیت کولر گازی نسبت به اندازه اتاق که در مقاله کدام کولر گازی را بخرم اسپیلت دیواری یا کولرگازی پنجره ای؟  ذکر شده است.) برای تعیین ظرفیت کولر گازی ها همیشه درست نیست و باید به پارامترهای مختلف در هنگام اندازه گیری کولر گازی توجه کرد. شهرهای خاصی در تابستان گرمتر هستند، به این معنی که برای یک اتاق یکسان، نیاز به خنک کنندگی بیشتری در مقایسه با شهرهایی که دمای آنها کمتر است، وجود دارد. برخی از شهرها رطوبت بیشتر از گرما ست بنابراین نیاز به خنک سازی کمتری می باشد، و مهمترین کار گرفتن رطوبت اتاق است. بنابراین باید مطمئن شوید که قبل از خرید کولر گازی ، ظرفیت مناسبی را اندازه گیری کردید تا بعد از خرید هیچ پشیمانی پیش نیاید.

 

عمر بالای کولر گازی

گذر عمر نه تنها بر انسان ، بلکه لوازم نیز تاثیر می گذارد. با گذر عمر بهره وری بسیاری از لوازم پایین می آید. خنک کنندگی یک کولر گازی با گذشت زمان کاهش می یابد، یا باید با گذشت زمان برق بیشتری برای دادن همان مقدار خنکی مصرف شود. بر اساس گزارشات انجمن مهندسین امریکا کارآیی یک کولر گازی در سال اول 7٪ ، 5٪ در سال دوم، و در سال های بعد به طور متوسط سالانه 2٪ کاهش می یابد، و این کاهش تا حدود 20-30٪ بسته به نحوه ساخت کولر گازی ادامه پیدا می کند. اگر کولر گازی حدود 20 سال عمر کند می تواند تا بالای 40% کاهش خنک کنندگی را داشته باشد.  بنابراین این بدان معنی است که کولر گازی قدیمی تر ، کارایی کمتری دارد.

 

عدم سرویس مرتب کولر گازی

عدم سرویس و تمیز کردن فیلتر کولر گازی کاهش بهره وری را به همراه دارد. سعی کنید فیلتر داخل پنل را هر هفته یا دو هفته یک بار بشویید و فیلتر داخل کمپروسور را حداقل هر شش ماه یکبار تمیز کنید.

 

نتیجه گیری

همیشه یک نقص فنی نیست که منجر به  کاهش خنک کنندگی یا کاهش بهره وری کولر گازی شود. باید مطمئن شوید که ظرفیت انتخابی کولر گازی به درستی انجام شده است و قسمت بیرونی (کمپروسور) در محیط بسیار گرمی قرار ندارد، زیرا کارایی آن را کاهش می دهد و منجر به خنک کنندگی نامناسب می شود./ تهیه شده در فروشگاه کولر بانه

 

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

 

 

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

دلایل چکه کردن آب از پنل کولر گازی

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

کولر گازی هیتاچی

رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip