رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

کد خبر: 371    تاریخ: سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۰۹:۴۴:۴۳    بازدید: 1762

در طول گرمای سوزان تابستان، هوای خنک و مطبوع ، فضا را عوض می کند. فقط کافی ست "کولر گازی" را روشن کنید تا ظرف چند دقیقه هوای خنک را در اطراف خود احساس کنید. جدا از عواملی که تعیین کننده بهترین نوع کولر گازی می باشد، یک بحث قدیمی راجع نوع رادیاتور وجود دارد که می گوید رادیاتور مسی بهتر است یا آلومینیومی؟

قبل از بحث در مورد مزایا و معایب هر کولر بهتر است در مورد اهمیت وجود رادیاتور در کولر گازی بحث کنیم. مباحثی که در این مقاله قرار است با آنها آشنا شویم در ذیل آمده است:

- اهمیت رادیاتور در کولر گازی

- تاریخچه رادیاتور کولر گازی

- تفاوت بین آلومینیوم و مس

- آخرین تکنولوژی در رادیاتور کولر گازی

 

اهمیت رادیاتور در کولر گازی

در داخل کولر گازی گازی خنک کننده ای وجود دارد که با فشار آن گاز به مایع تبدیل می شود و سپس با جذب گرمای موجود در اتاق دوباره به حالت گاز تبدیل می شود. این عمل با یک فرآیند خنک سازی در 4 مرحله انجام می شود:

1- فشرده سازی: گاز تحت فشار قرار می گیرد و به یک مایع داغ با فشار بالا تبدیل می شود.

2- چگالش: مایع از طریق رادیاتور عبور داده می شود که در آنجا مایع داغ با فشار بالا، گرمای خود را از دست می دهد و به مایعی خنک تبدیل می شود. این مرحله جایی است که از رادیاتورها استفاده می شوند

3- شیر انبساط : در این مرحله مایع پرفشار به مایع کم فشار تبدیل می شود.

4- تبخیر: مایع کم فشار مجددا از طریق یک رادیاتور تبخیری گرما را از اتاق گرفته و از حالت مایع به گاز تبدیل می شود. این فرآیند در داخل اتاق (قسمت پنل در کولر گازی های اسپیلت) و بقیه مراحل در قسمت موتور اتفاق می افتد. اساسا گرما از داخل به بیرون منتقل می شود و این انتقال گرما از طریق رادیاتور انجام می شود.

عمل خنک سازی در رادیاتور تبخیری (تبدیل مایع به گاز) با جذب گرما از هوای اتاق انجام می شود. هوای سرد شده در این فرآیند به داخل اتاق وزیده می شود. مبرد گازی از طریق فرآیند فشرده سازی انتقال داده می شود و رادیاتور متراکم کننده گرما را به محیط اطراف انتقال می دهد و گاز را متراکم می کند. گرمای ایجاد شده از طریف فن موتور به بیرون انتقال داده می شود.

اساس کار در تمام کولر گازی ها به همین شکل است، فقط ظرفیت آن متفاوت است. از این رو رادیاتور مورد استفاده از کولر گازی ها بر بهره وری کولر گازی تاثیر دارد. سایز رادیاتورها ، نوع مواد استفاده شده در رادیاتورها، سهولت در تغییر و نگهداری آن نقش مهمی در عملکرد کولر گازی دارد.

رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

 

تاریخچه رادیاتورها در کولر گازی

در گذشته محبوب ترین انتخاب برای ساخت رادیاتورها مس بوده است. به علت مزایای مختلف آن، تنها مس برای ساخت رادیاتورها در کولر گازی استفاده می شد. اما مس گران بود و شرکت های تولید کننده نمی توانستند از پس هزینه آن برآیند. در سال  1965 میلادی شرکت جنرال الکتریک گام نخست را برای تغییر در صنعت ساخت کولرهای گازی برداشت و شروع به استفاده از آلومینیوم در ساخت رادیاتورها کرد. هزینه استفاده از آلومینیوم بسیار کمتر از مس بود که موجب کاهش نرخ کولر گازی شد و همین امر باعث شد که مردم بیشتری بتوانند از کولر گازی استفاده نمایند.

از آن پس بحث در مورد اینکه چه موادی برای ساخت رادیاتور استفاده شود بیشتر شد.

 

تفاوت بین آلومینیوم و مس

1- خاصیت انتقال حرارت

از آنجایی که انتقال گرما در رادیاتور ها اتفاق می افتد، خیلی مهم که فلز انتقال دهنده خوبی داشته باشیم. مس انتقال حرارت بالاتری نسبت به آلومینیوم دارد. این بدان معنی است که مس انتقال دهنده حرارتی بهتری نسبت به آلومینیوم است.

2- هزینه و قابلیت انعطاف

مس از آلومینیوم گرانتر است که هزینه ساخت رادیاتور را افزایش می دهد در نتیجه قیمت تمام شده کولر گازی افزایش پیدا می کند. برای کاهش هزینه ساخت کولر گازی، شرکت های تولید کننده علاقه مند به استفاده از آلومینیوم هستند.

یکی دیگر از عواملی که باید مورد توجه قرار بگیرد قابلیت انعطاف پذیری است. آلومینیوم نسبت به مس انعطاف بهتری برای خم شدن را دارد. بنابراین برای ساخت رادیاتور یک شکل و هم سایز تقریبا میزان مس سه برابری نیاز است که این موضوع خودش باعث افزایش هزینه می شود.

با این حال، برای کاهش هزینه ساخت رادیاتورهای کولر گازی با رادیاتورهای مسی، از رادیاتورهای مسی باریک تر امروزی استفاده  شده است.

3- قدرت و قابلیت اطمینان

تعمیر مس نسبت با آلومینیوم آسان تر است. در بسیاری از موارد، زمانی که رادیاتور آلومینیومی آسیب دیده باشد نیاز به جایگزینی دارد. رادیاتور ساخته شده از مس بسیار قوی تر از آلومینیوم است از این رو آنها با دوام تر هستند.

4- سهولت نگهداری

از آنجایی که کندانسور در محفظه ای قرار می گیرد که معمولا در محیط بیرون از خانه قرار داد و در معرض هوای خشک و گرد و خاک است، به نظافت و تعمیر منظم نیاز است. گفته می شود تمیز کردن و نگهداری از رادیاتورهای مسی آسان هستند زیرا آنها با دوام تر هستند. درحالیکه رادیاتور آلومینیومی محکم نیستند بنابراین باید در محفظه ای محکم نگهداری شوند تا به آنها آسیبی وارد نشود. این ویژگی ، نگهداری و تعمییر کردن آنها را دشوار می کند.

5- زنگ زدگی (خوردگی):

زنگ زدگی نقش مهمی در تعیین عمر یک کولر گازی دارد. زنگ زدگی در رادیاتورها مانع انتقال حرارت و همچنین باعث نشتی می شود.  از این رو محافظت در رادیاتورها در برابر آسیب بسیار مهم است. خسارت ناشی از زنگ زدگی در مناطق مرطوب و در جاهایی که افراد در نزدیکی دریا و آب های شور زندگی می کنند بالاتر است زیرا رطوبت هوا در چنین مناطقی بالاتر است.

با توجه به این میزان خوردگی، یک لایه بدون انتقال رو رادیاتور تشکیل می شود که ظرفیت انتقال حرارت را کاهش می دهد. امروزه تکنولوژی های جدیدی برای محافظت از خوردگی رادیاتورها توسعه یافته اند. به این ترتیب عمر رادیاتورها افزایش پیدا می کند.

 

آخرین تکنولوژی ها در ساخت رادیاتور کولر گازی

معایب و مزایایی  برای هر یک از فلزات وجود دارد که تعیین می کند انتخاب مناسبی برای رادیاتور باشد. اما زمانی که دنبال پاسخ مناسبی برای اینکه کدام یک بهتر است باید برخی از تکنیک های مدرن که نتایج خوبی برای کارایی رادیاتورها داده اند را بررسی کنیم. برخی از این تکنولوژی قابل توجه عبارتند از:

- روکش کردن :

رایج ترین راه این است که رادیاتور را با مواد ضد زنگ زدگی پوشش دهیم در این روش، رادیاتور از نم و رطوبت محافظت می شود.این روش می تواند برای افراد که در مناطق ساحلی یا نزدیک آب شور هستند می تواند بسیار مفید باشد.

رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

- کانال های کوچک :

کانال های کوچک در کندانسور رادیاتور همگی از نوع آلومینیومی هستند. لوله های تخت چند گانه ساخته شده از آلومینیوم حاوی کانال های کوچکی هستند که از طریق  آن مایع خنک کننده در جریان است. این مجموعه شامل لوله هایی تخت، فیوژن های آلومینیومی در بین لوله ها و دو لوله چند کاناله خنک کننده است. از آنجایی که این مجموعه از نوع فلز متفاوت ساخته شده، هیچ خوردگی آبکاری ای وجود ندارد. بنابراین این رادیاتورها نه تنها گزینه بهتری برای افرادی هستند که در مناطق ساحلی و مناطق مستعد خوردگی زندگی می کنند بلکه همچنین افزایش عملکرد حرارتی با توجه به افزایش سطح آن، آنها را بسیار کارآمد می سازد. کولر گازی سامسونگ از این تکنیک در بسیاری از مدل ها استفاده کرده است.

 

رهنمودهایی جهت انتخاب بهتر

1-روش های استفاده شده جهت حفاظت از ضد زنگ زدگی مانند روکش کردن، استفاده از کانال کوچک و ...  را در هنگام خرید کولر گازی بررسی کنید.

2-ویژگی هایی مانند تمیزکنندگی اتوماتیک و ... که به شما اجازه تمییز کردن و حفاظت را می دهد را  بررسی کنید. برخی از کولر گازی ها مانند کولر گازی هیتاچی یا کولر گازی اجنرال خاصیت تمیزکنندگی اتوماتیک رادیاتور را دارا می باشد.

خلاصه:

 ویژگی ها

رادیاتور مسی

رادیاتور آلومینیومی

انتقال حرارت

کمتر از مس

بهتر از آلومینیوم

خوردگی

دچار پوسیدگی و خردگی می شود و درصورت خوردگی مشکل می شود و نیاز به تعویض دارد.

می تواند پوسیده و خرده شود اما با تمیز کردن منظم می توان از آن نگهداری کرد و همچنین به راحتی تمیز می شود

قابلیت انعطاف

در مقایسه با مس فلز کمتری نیاز است

فلزی بیشتری نیاز است

هزینه

آلومینیوم ارزانتر است

گران تر است

طول عمر

به استقامت مس نیست و طول عمرکمتری دارد، برای نگهداری نیاز به محفظه محکم دارد.

قوی تر از آلومینیوم است بنابراین دوام بیشتری دارد

سهولت تعمیر و نگهداری

به دلیل محفظه در اطراف آن تعمیر کردن آن سخت است همچنین کانال های کوچک ممکن است مسدود شود و تمیز کردن آن دشوار تر است.

آسان تر برای تمیز کردن و نگهداری

 

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

کولر گازی هیتاچی

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip