8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کد خبر: 370    تاریخ: جمعه، ۷ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۲:۰۸:۲۰    بازدید: 4346

کولر گازی نقش اساسی در ایجاد فضایی مطلوب در گرمای وحشتناک و سوزان تابستان بازی می کند. داستان خنک کردن هوا به صد سال پیش در مصر باستان بر می گردد جایی که برای خنک کردن منازل نی هایی را از پنجره ها آویزان  و سپس خیس می کردند. مانند هر اختراع دیگری که بشر انجام داده، کولر گازی مراحل گام به گام از یک شکل اولیه از دستگاه خنک کننده بوده تا تبدیل به دستگاه کنونی شده که در دسترس ماست و ما می بینیم. شما در این مقاله با مخترع کولر گازی آشنا می شوید و اینکه نام کولر گازی از کجا آمده و برخی مطالب جذاب دیگر را خواهید خواند که توصیه می کنیم این مطلب جالب را از دست ندهید.

مردم کولر گازی را دستگاهی می بینند که در گوشه ای از اتاق نصب شده است. با این حال کولر گازی دارای چیزهای جالب و جذابی بوده که شاید شما از آن بی خبر باشید.

 

1- قالب های بزرگ یخ برای خنک سازی ساختمان ها استفاده می شد:

این مورد ممکن است کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما این واقعا همان کاری است که مردم برای مقابله با گرمای شدید تابستان انجام می داند.  قبل از ظهور کولر گازی یا به کل سیستم های سرمایشی مردم برای در امان ماندن از گرما و خنک کردن محیط از قالب های بزرگ یخ استفاده می کردند که این قالبهای بزرگ یخی را در فصل زمستان از رودخانه ها و دریاچه ها برداشت می کردند.

اگر میزان و نحوه ایجاد یخ در قرن نوزدهم را در مقاله "یخ و یخ سازی" (Ice and Refrigeration) بخوانید باور خواهید کرد که در سال 1890 میزان یخ ایجاد شده در رودخانه هادسون در حدود 4 میلیون تن بوده است که هم اکنون چنین چیزی وجود ندارد. حتی گفته شده است که اگر تابستان ها گرم تر از حد انتظار باشد این میزان یخ هم کافی نخواهد بود.

 

2- ولیس کریر، پدر و مخترع کولر گازی :

اولین کولر گازی الکتریکی در سایز بزرگ را آقای ولیس کریر در سال 1902 طراحی کرد. زمانی که یک شرکت ساخت با مشکل کیفیت مواجه شد، کریر طرح های خود را به عنوان اولین کولر گازی دنیا مطرح کرد.

با تلاش های بی وقفه کریر، جهان اولین تجهیزات کولر گازی را دید. آیا می دانید دستگاهی که او اختراع کرد بود چه نامیده می شد؟ "دستگاه درمان هوا".

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

ولیس کریر مخترع کولر گازی

 

3- اصلاح "کولر گازی" اولین بار توسط استوارت کرامر بکار گرفته شد:

اگرچه کولر گازی توسط آقای ولیس کریر اختراع شد اما اصلاح "کولر گازی" توسط دانشمند و مخترع دیگری بنام استوارت کرامر استفاده و ثبت شده که البته او نیز خودش بیش از 60 اختراع به نامش ثبت گریده است.

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

استوارت کرامر

 

کرامر در سال 1906 میلادی اصلاح "کولر گازی" را برای سیستم خودش که جهت کنترل رطوبت و دما در صنایع نساجی استفاده  می شد بکار برد. وی ملاحظه کرد که با کنترل رطوبت کارخانه های نساجی، بهره وری می تواند افزایش یابد. به عبارت دیگر، کیفیت و شرایط محصول می تواند بهبود یابد.

 

4- بسط استفاده از کولر گازی موجب کاهش امراض خاص شده است:

علاوه بر فراهم کردن راحتی و خنکی مطلوب، کولر گازی به کاهش  بیماری های خاصی که به سرعت در شرایط آب و هوایی گرم تر و یا آب و هوای مرطوب گسترش می یابد، کمک کرده است.

 

5- ظرفیت یک کولر گازی با واحد "تن" اندازه گیری می شود:

این موضوعی است که ذهن خیلی از مردم را دگیر خودش کرده است.  ظرفیت خنک کنندگی کولر گازی می تواند کمتر از 1 تن تا 5 تن برای یک ملک مسکونی متفاوت باشد. در حال حاضر بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که "تن" وزن کولر گازی را نشان می دهد و چنین کولر گازی بزرگ و سنگینی برای خانه خودشان مناسب نیست!

1 تن به معنی 1000 کیلو گرم نیست. یک تن تعین می کند چه مقدار گرما در یک ساعت می تواند توسط کولر گازی از بین برود. اگر کمی بخواهیم تخصصی تر بحث کنیم  286000 BTU (British Thermal Units) معادل ذوب 1 تن یخ می باشد. یخ چگونه آب می شود؟ یخ، گرما را از محیط اطراف جذب می کند و درجه حرارت آن افزایش می یابد و بنابراین آب می شود. 1 تن یخ می تواند در زمان یک ساعت، یا 5 ساعت یا یک ماه آب شود، که بستگی به مقدار گرمایی دارد که به آن داده می شود. اگر ما از نسبت "بر زمان" استفاده کنیم، 1 تن به معنی 12000 BTU  بر ساعت می باشد و معدل 286000/24  ساعت می باشد. به عبارت دیگر 1 تن ظرفیت ازبین بردن  BTU12000 در مدت زمان یک ساعت می باشد.

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

 

6- کولر گازی صنعت فیلم سازی و سینما را بهبود بخشیده است:

در صورتی که کولر گازی در محیط تئاتر وجود نداشته باشد و کار نکند نشستن در میحط بسته تئاتر و تماشای آن بسیار ناخوشایند است. با ظهور کولر گازی در دوران اولیه، تماشای فیلم ها و درام ها راحت تر و لذت بخش تر شد.

 

7- کولر گازی روی خودروها:

شرکت خودروسازی "پاکراد موتور" اولین شرکتی بود که از کولر گازی در محصولات خود استفاده کرد.

 

8- خداحافظی با تعطیلات

در بسیاری از کارخانه ها و ادارات دولتی، مفهوم تعطیلات تابستانی طولانی قبل از ظهور کولر گازی بسیار رایج بود، زیرا کارگران نمی توانستند با توجه به گرمای شدید به صورت موثر کار کنند.//ارائه شده توسط فروشگاه کولر گازی بانه(حبیبی)

 

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

کم مصرف ترین کولر گازی جهان

دلایل چکه کردن آب از پنل کولر گازی

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip