کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

کد خبر: 369    تاریخ: سه شنبه، ۴ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۵:۳۷:۲۷    بازدید: 9115

با جریان افزایش دما در کل زمین، کولر گازی ها نقش کاربردی و کلیدی ای یافته اند. اجزایی مختلفی در کولر گازی وجود دارد که به صورت هماهنگ با هم کار می کند تا سرمایش را ایجاد و محیط اتاق را خنک و مناسب نماید. در این مقاله، ما سعی می کنیم در مورد یک جز خاص از کولر گازی یعنی کمپروسور کولر گازی بیشتر بدانیم. در این مقاله خواهیم فهمید یک کمپروسور چگونه با سایر بخش ها کار می کند، انواع مختلف کمپروسور کولرهای گازی را می شناسیم و اینکه کدام یک را باید انتخاب کنیم.

مختصری در مورد کمپروسور ها

در کولرهای گازی خانگی سه قسمت و واحد نقش اساسی در کل فرآیند کولر گازی را بازی می کنند که شامل کمپروسور، کندانسور و واحد تبخیر کننده می باشد. هوای ورودی از هر واحد کولر گازی عبور می کند تا هوای خنک و مطلوب را بیرون دهد.

از بین این اجزا، کمپرسور نقش فشرده سازی مبرد را با فشار بالا و تبدیل آن به فشار بالا، مایع با درجه حرارت بالا را برعهده دارد و سپس به کندانسور منتقل می کند تا گرما را از مایع گرفته به محیط خارج منتقل می کند. هوای مایع شده با فشار بالا، در نهایت از طریق یک شیر گسترش یافته که عمل تبدیل مایع به گاز را بر عهده دارد منتقل می شود و سپس از طریق بخش تبخیر کننده به داخل اتاق توزیع می شود.

اکنون واضح است که کمپرسورها در کولرهای گازی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. فشرده سازی مناسب گاز مبرد به یک مایع با فشار بالا به وسیله کمپرسور تضمین شده است. انواع مختلف کمپرسور برای کولرهای گازی در بازار وجود دارند، آنها کدامند؟ در ادامه با انواع کمپروسور آشنا می شویم.

 

 

انواع کمپرسورهای کولر گازی

1- کمپروسور پیستونی (Reciprocating /piston) :

این کمپرسورها دارای یک ردیف سیلندر و پیستون هستند که بسیار شبیه به موتور خودرو است. پیستون دارای حرکت "عقب - جلو" است که ابتدا گاز را فشرده و سپس آن را تخلیه می کند. به شکل زیر توجه کنید:

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

2- کمپروسور روتاری (Rotary):

یک کمپرسور چرخشی متشکل از یک جفت غلتک است که بصورت خاصی طراحی شده و در فاصله بسیار کم بین یکدیگر قرار گرفته اند. این غلتک ها در جهت مخالف چرخش می دهند و هوا از طریق آنها عبور می کند تا تحت فشار بسیار بالا به سمت لوله ای خروجی انتقال یابند.

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

 

 

 

برخی از انواع دیگر کمپرسورهای هوا نیز مانند کمپرسورهای اسکرو (screw compressors,)، کمپرسورهای سانتریفیوژ (centrifugal compressors) و کمپرسورهای اسکرول(scroll compressors) وجود دارد. اما این کمپروسورها به اندازه 2 مورد بالا محبوبیت ندارند. فقط بصورت خلاصه توضیح مختصری داده می شود:

3- کمپرسورهای اسکرو (SCREW) :

این نوع کمپرسورها از یک جفت محرک مارپیچ برای چرخش استفاده می نمایند.

4- کمپرسورهای سانتریفیوژ (centrifugal compressors):

كمپرسورهایی هستند که با خاصیت گریز از مركز عمل می کنند و جز دسته ماشینهای پر دور حساب می شوند.

5- کمپرسور های اسکرول

این نوع کمپرسورهای در توان های بالا مورد استفاده قرار می گیرند سیستم داخلی این کمپرسور ها از دو بخش و قطعه حلزونی شکل ایجاد شده است که یکی ثابت و دیگری متحرک می باشد و حرکت حلزون شکلی آن باعث فشرده شدن گاز بین این دو قطعه می شود.

 

کدامیک را باید انتخاب کنیم؟

پس از آشنا شدن با هر دو کمپرسور، سوال که به ذهن یک شخص می رسد این است که کدام یک را باید در هنگام خرید کولر گازی انتخاب کنم؟

برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا بیاید لیست مزایا و معایب هر دو نوع کمپرسور را ببینیم.

کمپروسورهای پیستونی:

مزایا:

- تعمیر و نگهداری آسان

-به خوبی در فشار بالا کار می کند.

معایب:

-سر و صدای زیادی دارد.

-درجه حرارت بالایی را تولید می کند.

 

کمپرسورهای روتاری

مزایا:

- برای دفاتر بزرگ و مراکز صنعتی مناسب است

-صدای کمتری نسبت به موتور پیستونی دارد

-حرارت کمتری را تولید می کند.

معایب:

-گران تر است(که البته این موضوع امروزه در بازار ما زیاد صدق نمی کند)

-نسبت استفاده میزان هوا به روز/هفته حداقل است و از این جهت برای دفاتر کاری مناسب هستند.

-مشاهده شده است که کمترین میزان استفاده از کمپرسورهای روتاری برای جلوگیری از تشکیل میعانات آب است که به نوبه خود موجب مشکل فرسایش و رسوب گرفتگی می شود.
 

بنابراین با مطالعه عوامل فوق، انتخاب مناسب کمپرسور بستگی به نیاز مصرف کننده دارد. بنابراین مهم است قبل از انتخاب یک کمپرسور خاص، نیازهای شخصی بررسی شود.

 

نتیجه گیری

با بررسی بازار، ما شاهد بوده ایم که اکثر مارک های کولر گازی دارای کمپرسورهای پیستونی هستند در حالیکه برخی دیگر از مارک ها دارای کمپرسور روتاری هستند که برای مشتریانی که به دنبال خرید کولر گازی برای یک فضای بزرگ هستند، بسیار محبوب اند. به دنبال انتخاب های معمول مصرف کنندگان، اگر شما به دنبال سرمایش یک منطقه بزرگ برای مدت زمان طولانی (یا اینکه شما قصد دارید کولر گازی خود را به طور مداوم برای ساعت ها در یک محیط فرسایشی مانند فضای تجاری استفاده کنید)، خرید کولر گازی با موتور روتاری می تواند انتخاب مناسبی باشد. و اگر شما نیاز به کولر گازی فقط برای خانه خود (جایی که بطور متناوب از کولر گازی استفاده می کنید) و یا یک دفتر کوچک و یا یک فروشگاه، که به بزرگی فضای صنعتی و تجاری نیست، کولرهایی با موتور پیستونی گزینه خوبی هستند./تهیه شده در فروشگاه کولرگازی بانه(حبیبی)

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کم مصرف ترین کولر گازی جهان

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

 

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip