کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کد خبر: 368    تاریخ: سه شنبه، ۴ مهر ۱۳۹۶ - ساعت ۱۰:۴۵:۱۹    بازدید: 1508

کولر گازی دغدغه خاطری است برای کسانی که نگران هزینه برق خود هستند. از زمانیکه کولر گازی در سبد خرید لوازم خانگی قرار می گیرد صورتحساب های برق به طور چشمگیری افزایش می یابد. هر چند که خیلی مشکل است که اثر افزایش برق کولر را کاهش داد ولی می توان با انتخاب درست تکنولوژی کولر گازی، انجام نصب/ تعمیر و نگهداری / عایق بندی مناسب مصرف برق را کاهش داد.

وقتی تکنولوژی ای وارد بازار می شود ، بالطبع قبل از آن، این تکنولوژی وجود نداشته است. وقتی کولر گازی کم مصرف وارد باز شدند بخوبی مورد استقبال قرار گرفت و استفاده شد. جدیدترین تکنولوژی روز بازار کولر گازی اینورتر (Inverter)  است. کولر گازی اینورتر طوری طراحی شده است که می تواند 30 تا 50 درصد مصرف برق را نسبت به کولر گازی معمولی کاهش دهد. همچنین از سال 2016 سازمان BEE شروع به درجه بندی کولر های گازی کرده است. حال بیاید نگاهی بندازیم تا ببینیم کولر گازی اینورتر چیست و چه تفاوتی با کولر گازی معمولی دارد. اما قبل از آن اگر به دنبال لیستی از بهترین برند کولر گازی در ایران هستید نگاهی به لینک زیر بیندازید:

 

یک کولر گازی چگونه کار می کند ؟

ما در مقاله " کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟ " نحوه عملکرد کولر گازی را توضیح دادیم. ولی بصورت مختصر می توان گفت یک کولر گازی هوای گرم داخل اتاق را می گیرد و از طریق سیستم خنک کننده داخل کمپروسور به هوای خنک تبدیل می کند و به فضای اتاق بر می گرداند.

در یک کولر گازی معمولی

کمپروسور حالت خاموش و روشن دارد و تا حداکثر ظرفیت کار می کند و برق کاملی را که برای آن طراحی شده تا مصرف کند را مصرف می کند. وقتی ترموسات به دمای تنظیم شده رسید کمپروسور موقف می شود و فقط فن کار می کند. وقتی ترموسات احساس کند که دما افزایش پیدا کرده موتور مجددا شروع به کار می کند.

تکنولوژی اینورتر چیست؟ (کولر گازی اینورتر چیست؟)

تکنولوژی اینورتر مانند شتاب دهنده ماشین عمل می کند وقتی کمپروسور توان بیشتری بخواهد  توان را افزایش می دهد و زمانی که کمپروسور توان کمتری بخواهد توان را کاهش می دهد. با این تکنولوژی کمپروسور کولر گازی همیشه روشن می ماند ولی توان پایین یا بالا برحسب اینکه دمای محیط و دمای تنظیم شده برای دستگاه چقدر است را دریافت می کند. توان و سرعت کار کمپروسور به درستی تنظیم می شود. این تکنولوژی در کشور ژاپن توسعه داده شده و به خوبی و با موفقیت در کولر گازی ها و یخچال ها مورد استفاده قرار گرفته است. هم اکنون این تکنولوژی در کولرهای گازی اسپیلت تعبیه شده است.

استفاده از کولر گازی اینورتر چه مزیتی دارد؟

هر کولر گازی برای یک توان ماکزیممی طراحی شده است. بنابراین یک کولر گازی با توان 12000 برای یک اتاق با سایز مشخص و یک کولر گازی با توان 3000 برای یک محیط با سایز مشخص طراحی شده است (شما در مقاله " کدام کولر گازی را بخرم اسپیلت دیواری یا کولرگازی پنجره ای؟ " می توانید تناسب کولر گازی با اندازه محیط را مشاهده کنید.) . اما همه اتاق ها سایز یکسانی ندارند. یک کولر گازی معمولی با توان 12000 حداکثر توان مورد نیاز را زمانی که کمپروسور در حال کار است مصرف می کند. در یک کولر گازی اینورتر، کمپروسور همیشه در حال اجرا است اما همیشه توانی را مصرف می کند که بتواند دمای اتاق را در سطح مطلوب حفظ کند. بنابراین این نوع توان مصرفی را براساس اتاقی که باید خنک شود تنظیم می کند بنابراین توان کمتری را دریافت می کند و برق کمتری را مصرف می کند.

هرچند که کولر گازی اینورتر توان را براساس اندازه اتاق تنظیم می کند ولی خیلی مهم است که سایز مناسبی از کولر گازی را نصب کرده باشید. بنابراین اندازه اتاق و ظرفیت کولر گازی را قبل از خرید محاسبه کنید.

تفاوت بین کولر گازی اینورتر و کولر گازی غیر اینورتر

1-کولر گازی اینورتر با سرعت و دور متغییر کار می کند درحالیکه کولر گازی غیر اینورتر با دور و سرعت ثابت کار می کند.

2-کولر گازی اینورتر سرعت و دور کولر را نسبت به دمای هوای محیط تنظیم می کند ولی در کولر گازی غیر اینورتر اینگونه نیست.

3-کاهش مصرف برق در کولرگازی اینورتر بیشتر است.

4-گرمای دخل اتاق نسبت به فصول مختلف سال، نسبت به تعداد افراد داخل اتاق، روز بودن یا شب بودن و حتی منطقه جغرافیایی که در آن ساکن هستید متفاوت است. بنابراین استفاده از کولر گازی اینورتر کارایی را افزایش می دهد.

آیا کولر گازی اینورتر سرعت خنک کردن محیط را کاهش می دهد؟

 

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

خیلی از مردم نگران این موضوع هستند که کولرهای گازی اینورتر سرعت خنک کنندگی پایینی داشته باشد. درصورتیکه با نگاه کردن به شکل زیر می توانید متوجه شوید کولر گازی اینورتر چگونه کار می کند:

کولر گازی غیر اینورتر با سرعت ثابت کار می کند درحالیکه کولر گازی اینورتر با سرعت متغییر کار می کند. کمپروسور در کولر گازی غیر اینورتر در حالت روشن/خاموش قرار می گیرد در حالیکه در کولر گازی اینورتر کمپروسور همیشه روشن هست. کولر گازی غیر اینورتر برای نقطه اوج گرما در تابستان طراحی و ساخته شده است در حالیکه کولر گازی اینورتر برای همه فصول مناسب است. مشکل کولر گازی غیر اینورتر این است که همیشه بیش از اندازه سرما تولید می کند یعنی اگر شما دمای کولر را روی 25 درجه تنظیم کنید کولر دما را به زیر 23 یا 22 می رساند. در کولر گازی غیر اینورتر، مبرد مایع را به گاز (از طریق گرفتن گرمای اتاق) تبدیل و مجددا از طریق فرآیند کمپروسور گاز را به مایع تبدیل می کند. اما وقتی مبرد سرما زیاد و گرمای اتاق کم باشد (این حات در مواقعی که ظرفیت کولر گازی بیشتر از اندازه اتاق است اتفاق می افتد) گرمای کافی را از اتاق نمی گیرد تا مایع را به گاز تبدیل کند. بنابراین مایع بیشتری بلااستفاده می ماند. حالا وقتی که ترموستات دما را تشخیص دهد و سوئیچ کمپروسور را خاموش کند مبرد سرمایش در حالت مایع باقی می ماند و ظرفیتی که می تواند مایع را به گاز تبدیل کند و سرمایش تولید کند بلااستفاده باقی می ماند.

در مقایسه، کولر گازی اینورتر  جریان مبرد را بر اساس گرمای اتاق تغییر می دهد. هنگامی که گرما کم است، جریان  مبرد کمتر است، هنگامی که گرما بیشتر است، جریان مبرد بیشتر می شود . کمپرسور در کولر گازی اینورتر هرگز خاموش نمی شود، فقط این اطمینان را ایجاد می کند که اگر دمای کولر روی 25 تنظیم شده است، دمای محیط را روی 25 حفظ کند.

اختلاف دیگر همانطور که در شکل بالا می بینید این است که کولر گازی غیر اینورتر دما را بیش از دمای تنظیم شده سرد می کند درصورتیکه در کولر گازی اینورتر حالت بهینه وجود دارد، بنابراین برخی افراد تصور می کنند کولر گازی اینورتر سرد نمی کند یا سرعت سرمایش آن پایین است.

آیا تکنولوژی اینورتر در کولر گازی پنجره ای وجود دارد؟

خیر، هنوز هیچ کولر گازی پنجره ای وجود ندارد که اینورتر داشته باشد. شاید در آینده این تکنولوژی روی آن تعبیه شود که ما از آن اطلاعی نداریم./ تهیه شده در فروشگاه کولر گازی بانه (حبیبی)           

 

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کم مصرف ترین کولر گازی جهان

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip