مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کد خبر: 364    تاریخ: پنجشنبه، ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ - ساعت ۰۰:۵۳:۱۷    بازدید: 1822

در زمان های گذشته کولرهای گازی فقط  یک حالت روشن/خاموش و تنظیم موتور روی حالت کند، متوسط و تند را داشت. اما امروزه و با پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی و علم الکتریک و الکترونیک، کولرهای گازی دارای قطعات الکترونیکی بیشتر و به طبع آن مدهای مختلف سرمایشی و گرمایشی بیشتری روی آن تعبیه شده است. بیشتر این این مدهای سرمایشی و گرمایشی در دفترچه راهنمای کولرگازی شرح داده شده است. ولی چیزی که مهم است، این است که شما بدانید تاثیر هر مد سرمایشی گرمایشی روی مصرف برق چگونه است.

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

در این مقاله ما قصد داریم این موضوع را شرح دهیم تا هر مد کولر گازی چه تاثیری روی مصرف برق دارد:

مد سرمایش (cool mode):

مد سرمایش حالت پیشفرض کولر گازی ها در حالت نرمال می باشد که در حالت فن ثابت، ایجاد سرمایش می کند.  مصرف در این حالت بستگی به دمایی دارد که تنظیم شده است. بهترین دمایی که در آن احساس راحتی می توانید کنید و مصرف برق نیز بهینه باشد 25 درجه می باشد.

مد فن (fan mode):

در حال فن، فن کار می کند و کمپروسور خاموش است. بدیهی است حالت فن کمترین میزان مصرف انرژی را دارد چون کمپروسور کار نمی کند. بیشترین میزان مصرف در کولر گازی مربوط به کمپروسور دستگاه است.

مد خشک(dry mode):

در طول یک سال، روزهایی هست که رطوبت بالاست و شما میخواهید رطوبت را پایین بیارید. این وضعیت بیشتر در نواحی ای اتفاق می افتد که نزیک دریا هستند مانند گیلان. در این روزها از بین بردن رطوبت داخل اتاق ارجحیت دارد. قرار دادن کولر گازی در حالت خشک باعث می شود که رطوبت اضافی اتاق را بگیرد. فن روی دور کند کار می کند و کمپروسور روی چرخه کوتاه کار می کند تا رطوبت اضافی را از بین ببرد. این حالت قطعا در مصرف برق صرفه جویی دارد. در این حالت کولر گازی هوای سرد را به داخل اتاق نمی وزد چراکه هدف فقط از بین بردن رطوبت باشد.

حالت صرفه جویی در انرژی(Energy or Power Saver Mode) :

در مد سرد وقتی کولر گازی به دمای تنظیم شده رسید کمپروسور خاموش می شود و فن در حال کار باقی می ماند، اما در حالت صرفه جویی انرژی، فن نیز زمانی که به دمای تنظیم شده برسد خاموش می شود، پس سوال اینجاست که چطور در مصرف برق صرفه جویی می شود.

1-      واضح است وقتی فن خاموش می شود برقی که برای فن مصرف می شود هدر نمی رود.

2-      استفاده از فن تنها برای پرتاپ باد به داخل اتاق نیست بلکه به اندازه گیری دمای اتاق بوسیله ترموستات نیز کمک می کند، اما در حالت صرفه جویی، فن برای چند دقیقه ای خاموش می شود بنابراین کمپروسور کند تا زمانیکه فن روشن نشود، شروع به کار نمی با توجه به اینکه دمای محیط مجددا افزایش می یابد. این باعث افزایش چرخه کار کمپروسور و در نتیجه کاهش مصرف برق می شود.

سوال دیگری که مطرح است این است که آیا این وضعیت سطح راحتی را پایین نمی آورد؟ پاسخ این است که اگر اتاق به خوبی عایق شده باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید، هوای اتاق ممکن است کمی افزایش یابد و اگر این موضوع شما را ناراحت نکند می تواند گزینه خوبی برای کاهش مصرف برق باشد. همچنین هر بار که فن خاموش و روشن می شود باعث ایجاد صدا می شود. اگر این صدا باعث ناراحتی شما حین استراحت و خواب شود گزینه خوبی برای شما نیست.

حالت سرمایش سریع (Quick Cool Mode):

قطعا این مد برای صرفه جویی برق مناسب نیست و برق بیشتری مصرف می کند. دمای ایده آل 25 درجه سانتی گراد است اما این حالت آی.سی را در وضعیت 16 الی 18 درجه استارت می کند. اگر دمای اتاق 35 درجه باشد زمان که صرف خواهد شد تا دمای اتاق به 25 برسد هم در حال Quick Cool Mode و هم حالت  Cool Mode یکسان خواهد بود. در واقع برق اضافی ای صرف خواهد شد تا دما را به 16 یا 18 برساند که اصلا نیاز نیست چون شما میخواهید دما به 25 برسد.

مد خواب(Sleep mode):

حالت خواب دمای ترموستات را هر یک ساعت یک بار یک درجه افزایش می دهد تا دمای محیط دو درجه افزایش پیدا کند. اگر دوست دارید در دمای پایین بخوابید، این حالت به صرفه جویی در مصرف برق کمک می کند چون با درجه افزایش دما مصرف برق کاهش می یابد. اگر برای شما سرمایش خیلی مهم است از حالت cool mode یا energy saver mode با تنظیم روی 25 درجه استفاده کنید.

آیا ویژگی تمیز کنندگی خودکار فیلتر در کولر گازی خوب است؟

مطمئنا وجود این ویژگی در کولر گازی بسیار خوب است، چرا که باعث می شود هوای سرد بخوبی به داخل اتاق وارد شود و هوای گرم از خانه خارج شود. این ویژگی همچنین باعث می شود ترموسات بخوبی عمل کند و درنتیجه اطمینان از عملکرد درست دستگاه باعث صرفه جویی انرژی شود.

کارکرد کولر گازی در مد درست همیشه می تواند به کاهش مصرف برق کمک کند به همین دلیل همیشه سعی داشته باشید که حالت دستگاه روی حالت درستی قرار دهید.

تهیه شده در فروشگاه کولر بانه فروشگاه نگین/

 

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

کولر گازی هیتاچی

رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

 

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip