کدام کولر گازی را بخرم اسپیلت دیواری یا کولرگازی پنجره ای؟

کد خبر: 363    تاریخ: شنبه، ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ساعت ۱۸:۵۴:۲۰    بازدید: 1302

کدام کولر گازی را بخرم اسپیلت دیواری یا کولرگازی پنجره ای؟

من باید کولر گازی اسپیلت بخرم یا پنجره ای؟ این سوالی است که بسیاری از خریداران قبل از خرید کولر گازی از خود می پرسند. و این سوال را خریداران بارها و بارها در هنگام خرید از ما می پرسند. البته بحثی که ما می کنیم فقط فقط مربوط به بحث اسپیلت بودن یا پنجره ای بودن نیست بلکه تمامی موضوعاتی که باید در هنگام خرید کولر گازی باید در نظر داشته باشید را مطرح می کند. کولر گازی دستگاهی است که به شدت می تواند هزینه برق شما را افزایش دهد بنابراین هنگام خرید باید  بیشترین تمرکز خود را روی میزان مصرف برق داشته باشید. در این مقاله ما دستورالعمل هایی را ارائه خواهیم کرد که قبل از تصمیم گیری برای خرید کولر گازی در اختیار داشته باشید. لطفا توجه داشته باشید که کولر گازی یک بار خرید می شود و برای حدودا 10 سال مورد استفاده قرار می گیرد پس خیلی مهم هست که تصمیم درستی بگیرید.

کولر گازی اسپیلت یا پنجره ای

خرید یک کولر گازی اسپیلت یا پنجره ای گاها نگرانی بسیاری برای  خریداران در بردارد. اما از نظر کارایی انرژی هیچ ارجحیتی نسبت به هم ندارند. آنچه که اهمیت دارد مقدار EER  یا نسبت بازدهی انرژی است. EER   نشان دهنده مقدار سرمایش کولر گازی نسبت به میزان هر وات برق مصرفی کولر است. اداره استاندارد جهانی کولرهای گازی را براساس میزان EER  دسته بندی که براساس ستاره مشخص می شود، می کند. مقدار EER   بالاتر میزان درجه بهتری از کولر گازی را نشان می دهد.

هم کولر گازی اسپیلت دیواری و کولر گازی پنجره ای درجه EER  بالایی دارند. بنابراین کولر گازی 5 ستاره خنک کنندگی بیشتری دارد.

تفاوت اصلی بین دو کولر گازی پنجره ای و اسپیلت این است که کولر گازی پنجره ای از یک واحد (یک تیکه) تشکیل شده است در حالیکه کولر گازی اسپیلت از یک پنل داخلی و یک پنل خارجی درست شده است، کولر گازی اسپیلت نسبت به پنجره ای خاموشی بیشتر دارد و از نظر ظاهری زیباتر است ولی مکانیزم پیچیده تری دارد و برای نصب فضای بیشتری نسبت به کولر گازی پنجره ای نیاز دارد.

توان و ظرفیت کولر گازی بسیار حائز اهمیت است

از مسائل مهمی که شما باید قبل از خرید کولر گازی بدانید ظرفیت کولر گازی  است که روی هزینه برق شما تاثیر است. هر اتاق که خنک می شود گرمای مشخصی دارد که به موارد ذیل وابسته است:

  • - اندازه اتاقی که باید خنک شود.
  • - تعداد افرادی که در آن اتاق سکونت دارند.
  • - تعداد وسایلی که در اتاق وجود دارد. توجه داشته باشید وسایلی که در اتاق وجود دارد باید خنک شود بنابراین سعی کنید وسایل اتاق را ته حد ممکن کم کنید.
  • - تعداد لوازم الکتریکی که در اتاق وجود دارد (بخصوص لامپ های رشته ای). لامپ ها می توانند بار خنک کنندگی را افزایش دهند.
  • - تعداد و نوع پنجره های داخل اتاق
  • - دیوار مقابل آفتاب گرمای داخل اتاق و در نتیجه بار خنک کنندگی را افزایش می دهد. دست خود را روی دیوار و پنجره ها بگذارید و چک کنید کخ داغ نباشند در غیر این صورت با استفاده از عایق ، عایق بندی کنید.

 

هر کولر گازی یک توان سرمایشی دارد که با BTU/hr  مشخص می شود، که این واحد میزان گرمایی که در یک ساعت می تواند از محیط خانه بگیرد و خنک کند را تعیین می کند. اگر گرمای درون خانه بیشتر از توان BTU یک کولر گازی باشد این کولر گازی برای آن محیط مناسب نیست بنابراین کارایی مناسبی نخواهد داشت.  بنابراین یک کولر گازی با توان پایین تر نمی تواند گرمای اتاق را از بین ببرد و این باعث می شود که کمپروسور کولر گازی دائم در حال کار باشد و درنتیجه هزینه برق شما را بالا می برد.

با استفاده از کولر گازی با توان پایین تر، کمپروسور دستگاه دائم روشن و در حال کار می باشد و نمی تواند دمای اتاق را به دمای مطلوب برساند. البته نه تنها در خنک کنندگی ناتوان عمل می کند بلکه هزینه برق رو بشدت بالا می برد.

یک کولر گازی با توان بالاتر نیز نه تنها بیش از حد اتاق را خنک می کند بلکه در جذب و دفع رطوبت ناتوان عمل می کند. بنابراین اگر دمای کولر گازی را روی 25 تنظیم کنید کولر گازی دمای اتاق را از 25 سردتر خواهد کرد و به زیر 25 درجه سانتی گراد خواهد رساند. چرخه کار کمپروسور (موتور دستگاه) کوتاه تر خواهد شد درصورتیکی همه کولر گازی ها برای چرخه بهینه طراحی شده اند. بنابراین اگر چرخه کار دستگاه کوتاه تر شود بهره وری کاهش می باید.

بنابراین هر کولر گازی طوری طراحی شده که برای بهترین کارایی اجرا شود به شرط آنکه توان آن کولر مناسب با اندازه محیط باشد. بنابراین همیشه سایز کولر را به درستی انتخاب کنید. شما می توانید از جدول زیر برای انتخاب توان کولر گازی استفاده کنید:

توان کولر گازی

مساحت اتاق

9000

10 متر

12000

25 متر

18000

40 متر

24000

70 متر تا 80 متر

30000

100 متر

36000

150 متر

 

 

اگر شما از سایز کولری که قصد خرید ندارید اطمینان ندارید می توانید از نسل جدید کولر گازی ها یعنی کولر گازی اینورتر خریداری کنید. بطوری که این نوع کولر گازی ها  سایز و میزان مورد نیاز را بصورت اتوماتیک برای اتاق تنظیم می کند و درنتیجه کارایی و بهره وری را بالا می برد. برای دیدن بیشتر تکنولوژی کولر های گازی اینورتر به لینک زیر مراجعه کنید:

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

 

حالت یا مد کولر گازی

در مقاله "مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق"  ما در مورد مد کولر گازی و نحوه کارکرد هر حالت و مد و اثری که در مصرف برق دارد بحث کردیم. پس دقت کنید کولر گازی خود را روی چه مدی قرار داده اید.

اندازه ستاره واقعی است

درجه ستاره های BEE بسیار حائز اهمیت هستند. هر کولر گازی باندازه  یکی دو واحد برحسب تناژ، کارایی و سایز مصرف دارد.  این بدان معناست که اگر کولر گازی برای 10 ساعت در روز استفاده شود، می تواند حدود 10 تا 20 واحد در روز یا 300 تا 600 واحد در ماه (برای 10 ساعت استفاده روزانه) مصرف کند. و براساس آن شما می توانید هزینه برق مصرفی را حساب کنید.

در اینجا نحوه محاسبه برق مصرفی کولر گازی شرح داده شده است.

 اگر استفاده شما از کولر گازی خیلی بالا باشد هزینه برق شما زیاد خواهد بود. پس از نظر اقتصادی بهتر است از کولرهای گازی کم مصرف تر با ستاره بالاتر خریداری کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که یک کولر گازی حداقل 10 سال عمر می کند ودر این مدت هزینه برق بالا می رود. خرید یک کولر گازی با کیفیت می تواند در آینده از خیلی پشیمانی ها جلوگیری کند.

 

کدام کولر گازی را بخرم اسپیلت دیواری یا کولرگازی پنجره ای؟

تهیه شده در فروشگاه کولر بانه فروشگاه نگین/

 

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

مطالبی شاید علاقه داشته باشید بخوانید:

8 حقیقت در مورد کولر گازی که شما از آن بی اطلاع هستید

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

محبوب ترین و بهترین نوع کولر گازی در ایران برحسب قیمت و کیفیت

مدهای مختلف کولر گازی و تاثیر آن بر هزینه برق

کولر گازی وستینگ هاوس

انواع سیستم های تهویه مطبوع و کولرهای گازی

کولر گازی وست پوینت بانه

کولر گازی اینورتر و تفاوت آن با کولر گازی غیر اینورتر

کولر گازی با موتور پیستونی بهتر است یا روتاری؟ انواع کمپروسورهای کولرگازی

کولر گازی هیتاچی

رادیاتور مسی در کولر گازی در مقابل رادیاتور آلومینیومی

 

 

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip