چرا کمپرسور کولر گازی می سوزد؟

کد خبر: 2299    تاریخ: سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۱:۵۰:۲۸    بازدید: 67

علت سوختگی در کولر گازی چیست

به بیان ساده آنچه که موجب سوختن کمپرسور کولر گازی می شود؛ مستهلک شدن زیاد، آسیب دیدن و در نهایت از بین رفتن عایق موتور کمپرسور کولر گازی که سبب اتصالی کردن و قطع شدن سیم های موتور کمپرسور می شود که همین امر علت سوختن کمپرسور کولر گازی است.

عمر مفید سیم های لاکی موتور کمپرسور، بستگی به میزان دمای کارکرد موتور دارد. به صورتی که با افزایش دمای کمپرسور روند ادامه کارکرد کمپرسور کولر گازی در همین میزان حرارت به مدت زیاد، باعث افزایش دمای قسمت های مختلف کمپرسور و سیم های لاکی و نتیجتا سوختن موتور می شود.

این اتفاق میتواند دلایل متعددی داشته باشد :

  • عیب و نقص در فن
  • کندانسور مملو از آلودگی خارجی و کثیف بودن آن
  • فشار برق نامناسب
  • بی کیفیت بودن و یا عدم تناسب سیم های لاکی موتور با سیستم
  • کاهش مبرد
  • وجود نقص در سیم پیچ ها ( راه انداز یا کمکی)

چنانچه قصد خرید کولر گازی دارید، می تواید سایت فروش کولر گازی بانه را بررسی کرده و پس از انتخاب مدل مناسب با شرایط خود، با اطمینان از اصلی بودن کولر گازی انتخابی خود  و اورجینال بودن کلیه قطعات و تجهیزات تعبیه شده در آن و کمپرسور با کیفیت، خریدی مطمئن از فروشگاه کولرگازی بانه داشته باشید.

                                                                             چرا کمپرسور کولر گازی می سوزد؟

چطور می توانیم انواع سوختگی موتور کولر گازی را تشخیص دهیم؟

ازکمپرسور کولر گازی سه فیش خارج می شوند که این فیش ها را با حروف CSM نشان می دهند. با توجه به وضعیت این سه فیش میتوانیم به دلیل سوختگی موتور کولر گازی پی ببریم. به صورتی که اگر قطع شدن ارتباط بین سیم C و M باشد و یا اتصال کوتاه بین این دو باشد، سوختن سیم پیچ اصلی دلیل سوختن موتور میباشد. اگر قطع شدن ارتباط بین سیم C و S  باشد و یا اتصال کوتاه بین این دو باشد ، سوختن سیم پیچ استارت دلیل بر سوختن موتور می باشد.

سوختن موتور کولر گازی موجب کاهش PH سیستم و عموما کاهش کیفیت روغن کمپرسور و تجزیه و جداسازی مواد تشکیل دهنده آن می شود.

در انواع بسته و نیمه بسته رفت و برگشتی کمپرسورها، خنک شدن الکترو موتور توسط گاز مبرد صورت میگیرد. با توجه به اینکه استاتور در مسیر گاز است؛ چنانچه PH گاز کاهش پیدا کند (اصطلاحا اسیدی شود)؛ باعث خوردگی عایق سیم پیچ شده و سبب اتصال کوتاه و در نتیجه سوختن الکتروموتور می شود.

در صورت وقوع این اتفاق دو نوع سوختگی محتمل است: سوختگی خفیف و سوختگی شدید.

سوختگی خفیف:

اتصال کوتاه روی سیم پیچ الکتروموتور صرفا در یک نقطه به وجود آمده و باعث از کار افتادن کمپرسور شده است. در چنین شرایطی چنانچه کاربر دستگاه به فوریت پی به سوختگی ببرد و سیستم را متوقف نماید؛ درصد آلودگی همه مدار به حداقل می رسد و اگر سیم پیچ کمپرسور تعویض گردد و سپس روغن کمپرسور و فیلتر درایر نیز تعویض شوند؛ امکان بهره برداری مجدد دستگاه فراهم می گردد. شایان ذکر است که الزاما 24 ساعت بعد از زمان بهره برداری مجدد دستگاه می بایست روغن کمپرسور بررسی شده و میزان اسیدیته آن برآورد شود و در صورت نیاز به تعویض آن اقدام نمود.

سوختگی شدید:

بر اساس تجربیات تعمیرکاران و مشاهدات عینی ایشان و آمارهای استنتاج شده در تعمیرگاه های کمپرسور، قسمت عمده سوختگی های سیستم های سرمایشی در ایران، از نوع سوختگی شدید بوده که حدودا 90% برآورد می گردد. که در صورت سوختگی به دلیل گرمای زیاد، بخش گسترده ای از عایق سیم پیچ کمپرسور میسوزد که همین امر باعث آلوده شدن مدار تبرید و دستگاه ها می شود.

آلوده کننده های مدار تبرید شامل 3 مورد می شود: اسید، دوده ای که در اثر سوختن عایق سیم پیچ به وجود می آبد و سایر مواد خورنده.

چنانچه این مواد خورنده در سیستم باقی بمانند صدمات جبران ناپذیری به کل سیستم وارد خواهند کرد. چنانچه سوختگی شدید در کمپرسور رخ داد ضروری است قبل از هر کاری در مدار مکش کمپرسور بدون هیچ فاصله ای از اواپراتور فیلتر مکش کار گذاشته شود. البته در سال های اخیر، سازندگان دستگاه های سرمایشی و تهویه مطبوع، حین تولید دستگاه، این فیلتر را به صورت استاندارد در دستگاه تعبیه می کنند. چنانچه دستگاهی که شما خریداری کرده و یا استفاده مینمایید دارای این فیلتر نیست؛ ضروری است قبل از هر استفادده ای این فیلتر را تهریه و دقیقا در مدار مکش تعبیه کنید.

با خرید از فروشگاه کولر گازی بانه از خرید دستگاهی با کیفیت مطلوب مطمئن باشید.

مشاوره رایگان جهت خرید کولر گازی بانه

09186031815

09180133567

09187675210

 

مطالب مرتبط با کولر گازی بانه

کولر گازی اجنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی میتسوبیشی

کولر گازی چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از کولر گازی چقدر هزینه برق دارد؟

کم مصرف ترین کولر گازی جهان

دلایل چکه کردن آب از پنل کولر گازی

 

جدیدترین ها

ویژه ها

وبلاگ های تازه

Tool tip